Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Człowiek Roku 2016. Podsumowanie plebiscytu w Wieluniu [ZDJĘCIA]

red
Po trwającym miesiąc głosowaniu, podczas którego czytelnicy „Dziennika Łódzkiego” wybierali laureatów plebiscytu na „Człowieka roku powiatów: wieluńskiego, wieruszowskiego i pajęczańskiego 2016” przyszedł czas na oficjalne wręczenie nagród zwycięzcom. Choć niemal wszyscy nagrodzeni zgodnie podkreślali, że są bardzo zaskoczeni tym wyróżnieniem, to jednak swoim zaangażowaniem w działania na rzecz społeczeństwa udowadniają, że zasłużyli na nie jak nikt inny.

Galę zorganizowano w restauracji Zielona Weranda. Poprowadzili ją Julita Zgondek i Daniel Sibiak, dyrektor wieluńskiego oddziału Dziennika Łódzkiego, który gratulował laureatom i wyróżnionym.

- W przeprowadzonym plebiscycie udało się nam wyróżnić 50 wyjątkowych osób, które mają istotny wkład w rozwój naszych powiatów. Nie było to łatwe zadanie, ale kluczem w doborze nominowanych osób były dokonania i osiągnięcia z 2016 roku. O tym, jak wiele dla naszego regionu zrobili laureaci i nominowani można było przekonać się czytając ich sylwetki na naszych łamach. Jest nam niezmiernie miło, że w trakcie przebiegu konkursu docierały do nas sygnały od samych uczestników, że znalezienie się w tak wyjątkowym gronie nominowanych osób to już ogromny sukces, a przede wszystkim docenienie tego co robią dla swoich lokalnych społeczności. Myślę, że lista nominowanych osób spotkała się także z uznaniem ze strony naszych Czytelników i internatów. Świadczy o tym ogromna ilość głosów oddanych na ich faworytów oraz działania promocyjne na rzecz osób, których dokonania są im szczególnie bliskie. Dzisiejsza uroczystość jest okazją do podziękowań za to, że wkładacie Państwo mnóstwo pracy, a przede wszystkim serca w działania, które przyczyniły się do rozwoju naszych powiatów - mówił Daniel Sibiak.

Podczas gali przypomniano, że plebiscyt „Człowiek Roku Powiatów: Wieluńskiego, Wieruszowskiego i Pajęczańskiego 2016” rozpoczął się 22 stycznia i trwał do 24 lutego.Głosować można było na dwa sposoby: 
- za pomocą aplikacji Facebook oraz za pomocą SMS . Do ostatniej chwili toczyła się wyrównana walka, o czym świadczy wyjątkowo duża liczba głosów. Łącznie oddano ich blisko 190 tysięcy.

W powiecie wieluńskim Trzecie miejsce zajął pan Marcin Kowalczyk, prezes LZS Skrzynex Łaszew, który awansował do Klasy Okręgowej. Do sukcesu drużyny przyczynił się właśnie pan Marcin, którego uznano najskuteczniejszym strzelcem drużyny. Wspiera i motywuje ją także jako prezes. A funkcję tę pełni od 18 roku życia. W 2016 roku na zjeździe OZPN otrzymał Brązową Odznakę Polskiego Związku Piłki Nożnej. Pan Marcin Kowalczyk na co dzień uczy matematyki w II Liceum Ogólnokształcącym w Wieluniu. Jest też radnym gminy Wierzchlas. W naszym plebiscycie oddano na niego 10.158 głosów.

Drugie miejsce z aż 16.461 głosami zajęła pani Bożena Rabikowska, która w 2016 roku zaangażowała się w projekt „Historia i tradycja na starej fotografii”, realizowany przez Szynkielowskie Stowarzyszenie Razem. Efektem przedsięwzięcia jest 60-stronicowy album, zatytułowany „Mówią do nas, milcząc”, wypełniony mnóstwem starych zdjęć. Dzięki jej zaangażowaniu i mrówczej pracy w archiwach, Szynkielów może poszczycić się rzetelnie udokumentowanymi losami swoich dawnych mieszkańców. Pani doktor jest m.in. autorką zbioru biogramów „Ofiary II wojny światowej parafii Szynkielów”. Chętnie dzieli się swoją nieprzeciętną wiedzą z innymi, choćby na Uniwersytecie III Wieku w Wieluniu. Pani Bożena jest także członkiem rady Fundacji na Rzecz Rozwoju Powiatu Wieluńskiego, członkiem Wieluńskiego Towarzystwa Naukowego oraz wiceprzewodniczącą zarządu Klubu Historycznego im. Gen. Stefana Roweckiego Grota w Wieluniu. Za swoją działalność została odznaczona m.in. Złotym Krzyżem Zasługi, Złotym Medalem Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej, a także medalem Zasłużony dla Ziemi Wieluńskiej.

Pierwsze miejsce i zaszczytny tytuł „Człowiek roku powiatu wieluńskiego 2016 r.”zajęła pani Agnieszka Sowa, na którą oddano aż 17.907 głosów. Od czerwca 2015 roku pełni funkcję Dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Białej. Dzięki jej zaangażowaniu i pracy działalność kulturalna w Gminie Biała prężnie się rozwija. GOKIS może pochwalić się licznymi sukcesami swoich podopiecznych, zdobytymi zarówno lokalnie jak i na arenie ogólnopolskiej. Poza pracą zawodową Agnieszka Sowa wolny czas poświęca na wolontariat. Od wielu lat swoje serce i siły angażuje w Ogólnopolski Projekt Szlachetna Paczka. Zarówno w pracy zawodowej jak i w życiu prywatnym towarzyszy jej motto: „Gdy dasz coś z siebie nie pożałujesz, dobro powraca też to poczujesz.” I jak dotąd się sprawdza w 100% - mówi Agnieszka Sowa. Pani Agnieszka jest także wiceprezesem Lokalnej Grupy Działania Ziemia Wieluńsko-Sieradzka.

Podczas gali przyznano także specjalne wyróżnienia. W powiecie wieluńskim redakcja Dziennika Łódzkiego postanowiła wyróżnić panią Marzenę Kowalską, dyrektor Katolickiego Gimnazjum w Wieluniu.

Wyróżnienie dla pani Marzeny jest przede wszystkim wyrazem uznania dla zakrojonych na szeroką skalę akcji pomocy, które były i są podejmowane dla uczennicy „katolika”. 16-letnia Żaneta musiała stawić czoła chorobie nowotworowej. Pani Marzena bezinteresownie pomogła rodzinie przejść przez traumatyczny okres i podjęła się koordynacji licznych przedsięwzięć, podejmowanych z myślą o nastolatce. W ubiegłym roku głośno było m.in. o występie popularnego kabaretu Paranienormalni, który wystąpił w Wieluniu charytatywnie specjalnie dla Żanety. Zebrane dotychczas fundusze, a jest to blisko 100 tysięcy złotych pozwalają na intensywną rehabilitację, która przynosi zdumiewające efekty. Żaneta, której lekarze nie dawali żadnych szans, nie tylko oparła się śmiertelnej chorobie, ale jej stan poprawił się na tyle, że uczestniczy już w szkolnych uroczystościach.

W powiecie wieruszowskim trzecie miejsce zdobył pan Zdzisław Jasiński, wieruszowianin, przewodniczący Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” przy Zakładzie Linii Kolejowych w Ostrowie Wielkopolskim, na którego oddano 7.663 głosy. To dzięki interwencji pana Zdzisława dalej możemy korzystać z połączeń na odcinku linii 181 Wieluń-Kępno, których wcześniej nie uwzględniono w rozkładzie jazdy. Za sprawą pana Zdzisława na terenie bocznicy w Wieruszowie w czerwcu 2016 roku zorganizowano także Mistrzostwa Polski kolejowej „Solidarności” w dymaniu drezynami. Do nietypowej, choć znanej już w mieście rywalizacji przystąpiło ponad 20 drużyn z różnych regionów Polski.

Z ilością aż 11.489 głosów drugie miejsce zajął pan Zygmunt Ślęzak. W 2016 roku LKS Czarna Damka Lututów, której pan Zygmunt jestem prezesem obchodził 30-lecie istnienia klubu. Z tego względu Polski Związek Warcabowy przyznał LKS-owi organizację najważniejszych turniejów: Półfinałów Mistrzostw Polski w warcabach 100-polowych oraz Finału Mistrzostw Polski.Dodajmy, że pan Zygmunt Ślęzak od maja 2016 roku jest również wiceprezesem ds. sędziowskich Okręgowego Związku Piłki Nożnej w Sieradzu oraz Przewodniczącym Wydziału Sędziowskiego OZPN Sieradz, jestem również Obserwatorem III Ligi.

Zaszczytnego tytułu „Człowieka Roku Powiatu Wieruszowskiego 2016 roku" trafił do księdza Ryszarda Krakowskiego, proboszcza parafii w Pichlicach, na którego oddano aż 12.346 głosów. Ksiądz zorganizował zbiórkę pieniędzy na ultrasonograf, dzięki któremu zakupowi szanse na przeżycie będą miały chore dzieci I dorośli w Afryce. Ksiądz Ryszard Krakowski od lat organizuje także warsztaty edukacyjno-muzyczne dla dzieci i młodzieży. I choć proboszczem parafii w Pichlicach jest zaledwie od 3 lat z pomocą parafian udało mu się odnowić kościół. O parafii w Pichlicach stało się głośno w ubiegłym roku, kiedy to z wiernymi spotkał się charyzmatyczny kaznodzieja John Baszobora, któremu przypisuje się cudowne uzdrowienia.

Specjalne wyróżnienie redakcja Dziennika Łódzkiego przyznała także w powiecie wieruszowskim. Trafiło do pana Dawida Kosakiewicza, który do końca lutego był dyrektorem Wieruszowskiego Domu Kultury. Dzięki niemu Wieruszów stał się miastem tętniącym kulturą, a mieszkańcy chętnie uczestniczą w wielu nowatorskich projektach realizowanych przez WDK. W 2016 Wieruszowski Dom Kultury zaistniał na międzynarodowej arenie. Mieszkańcy powiatu wieruszowskiego uczestniczyli m.in. w warsztatach w Tel Avivie, Jerozolimie, Betlejem, Hajfie, Kafr Qara i Megiddo, które były efektem udziału w projekcie „Twarze dyskryminacji. Śladami Martina Bubera”, a także w wymianie międzynarodowej w Lizbonie, gdzie wspólnie z młodzieżą z Portugalii, Hiszpanii, Izraela i Estonii pracowali nad kwestiami zaangażowania w wolontariat.  Dom kultury pozyskał też sporo pieniędzy na realizację projektów, które rozruszały kulturalnie Wieruszów. Dzięki temu w placówce powstało studio nagraniowe i radio internetowe, a kino słońce przeszło prawdziwą metamorfozę i stało się jednym z chętniej odwiedzanych kin w regionie.

W powiecie pajęczańskim trzecie miejsce zajął pan Michał Bejm, na którego oddano 5.667 głosów.19-letni działoszynianin zakończył efektownie 2016 rok, wygrywając drugą edycję biegu sylwestrowego w Jelczu-Laskowicach. Znaczącymi osiągnięciami w ubiegłym roku były też pierwsze miejsca w 14. Mikołowski Bieg Uliczny im. Henryka Biskupiaka oraz w biegu Żółta Trójka w Lublińcu. Michał Bejm jest członkiem Klubu Biegacza Warta.

Po bardzo zaciętej walce drugie miejsce zajęła pani Małgorzata Frańczak, Prezes Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej w Działoszynie, na którą oddano aż 18.826 głosów.Pani Małgorzata mocno angażuje się w niesienie pomocy innym, a szczególnie najmłodszym. Za szczególne zasługi dla Akcji Katolickiej otrzymała w 2016 roku medal biskupa Teodora Kubiny. Dzięki m.in. zaangażowaniu Akcji Katolickiej dzieci wyjeżdżają na zimowiska, w trakcie których organizowane są wycieczki. W okresach letnich natomiast mają miejsce festyny, z których dochód pozwala fundować wakacyjny wypoczynek dla dzieci. Na Mikołajki społecznicy przygotowują paczki dla najmłodszych. Organizacja jest współorganizatorem Orszaku Trzech Króli, który w tym roku przemaszerował ulicami Działoszyna już po raz piąty. Działoszyńska Akcja Katolicka włącza się również w Dni Kultury Chrześcijańskiej.

Zaszczytny tytuł Człowieka Roku 2016 Powiatu Pajęczańskiego trafił do pani Karoliny Ciosek, pracownicy schroniska dla bezdomnych zwierząt w Trębaczewie, na którą oddano aż 21.081 głosów.
Trafiające do przytuliska czworonogi mają znakomitą opiekę i co najważniejsze – szybko znajdują nowe domy. W skali roku adopcji jest w Trębaczewie mniej więcej tyle, co przyjęć. W 2016 r. nowy dom znalazły 74 psy na 76 przyjętych. Zdarza się, że psiaki trafiają daleko poza granice powiatu pajęczańskiego (m.in. Warszawa, Bydgoszcz, Gdańsk). Sukces placówki nie byłby możliwy bez zespołu oddanych sprawie osób o wielkich sercach na czele z Karoliną Ciosek, która prywatnie prowadzi hodowlę owczarków niemieckich). Trębaczewska placówka jest aktywna w internecie, docierając dzięki temu do ludzi z całej Polski. W konkursach wygrywa z dużymi schroniskami. Współpracujący z Karoliną Ciosek wolontariusze nie tylko opiekują się czworonogami, ale organizują też liczne akcje edukacyjne w szkołach na temat bezdomności zwierząt, a także zbiórki darów dla psiaków.

Specjalne wyróżnienie redakcja Dziennika Łódzkiego przyznała również w powiecie pajęczańskim. Trafiło do pana Dariusza Gawlaka, prezesa Cementowni Warta. To dowód uznania nie tylko za wysoką kulturę biznesową, ale także zaangażowanie firmy w liczne inicjatywy na terenie powiatu pajęczańskiego i nie tylko. Należy tu wymienić wspieranie sportu, rekreacji, kultury, służby zdrowia, działaniach na rzecz bezpieczeństwa (m.in. odblaski dla dzieci), udział w akcjach charytatywnych, ekologicznych, pomoc dla stowarzyszeń i fundacji, finansowanie programów stypendialnych. Swoisty mecenat zakład roztoczył nad Zespołem Folklorystycznym Trębaczewianie, który ma za sobą kolejny bardzo udany rok, a jego członkowie udzielali oficjalnego poparcia Dariuszowi Gawlakowi w naszym plebiscycie. Cementownia sponsoruje liczne imprezy, m.in. Działoszyńską Dziesiątkę, która w 2016 r. pobiła rekord frekwencji. Działający przy zakładzie Klub Honorowych Dawców Krwi liczy już ponad 100 członków. Warto podkreślić. Ubiegły rok przyniósł jednemu z najprężniej działających przedsiębiorstw w regionie łódzkim kilka prestiżowych wyróżnień. Firma może się poszczycić m.in. tytułem Geparda Biznesu, przyznanym przez Instytut Europejskiego Biznesu, a także po raz kolejny otrzymała certyfikat „Przedsiębiorstwa Fair Play”.

Wszyscy laureaci podkreślali zgodnie, że samemu nic nie można zrobić. Bożena Rabikowska dziękowała całej społeczności Szynkielowa za to, że tak aktywnie włączają się w działania upamiętniające historię oraz ciekawe projekty realizowane przez Stowarzyszenie Razem.

- Jeden człowiek nie jest w stanie zrobić wiele. Musi mieć sprzyjającą atmosferę wokół siebie i ludzi, którzy mu pomagają. Tak się składa, że od 100 lat taka atmosfera panuje w mojej rodzinnej wsi – Szynkielowie. Za rok minie 100 lat od powstania OSP. Ci ludzie sami rozebrali stojącą strażnicę niemiecką po I wojnie światowej i przez lasy rychłowskie przewieźli do Szynkielowa, po to, żeby mieć u siebie na wsi remizę. Mogłabym długo mówić, co mieszkańcy wybudowali sami. A jest to m.in. szkoła i kościół. Mamy upamiętnione wszystkie ofiary II wojny światowej, wojny polsko-bolszewickiej. Mamy policzone wszystkie dzieci, którym wojna zabrała dzieciństwo i życie. Przyjeżdżając do Szynkielowa możecie Państwo zobaczyć piękny pomnik poświęcony właśnie dzieciom. 87 małych osóbek, których kości rozrzucone są nie tylko w Szynkielowe, ale i we Francji i Austrii. Tego nie może zrobić jeden człowiek. Bardzo dziękuję mieszkańcom, strażakom, Radzie Parafialnej, członkom Stowarzyszenia Razem oraz naszemu księdzu za to, że tak pięknie potrafi mobilizować ludzi do pracy - mówiła Bożena Rabikowska.

Odbierając tytuł Człowieka Roku wzruszenia nie kryła Agnieszka Sowa. Nagroda jest dla wyrazem uznania dla całej drużyny "Szlachetnej Paczki".

- Zgadzam się z panią Bożeną Rabikowską, że jedna osoba nic nie zrobi sama. W ubiegłym roku rejon Szlachetnej Paczki w powiece wieluńskim był największym w Polsce. Liczył ponad 50 wolontariuszy. Uważam, że ten tytuł należy się każdej osobie działającej w tym wspaniałym projekcie - mówiła Agnieszka Sowa.

Marzena Kowalska, dyrektor Gimnazjum Katolickiego w Wieluniu odbierając specjalne wyróżnienie mówiła zaś o tym, że nie zrobiła nic szczególnego. Pomoc chorej uczennicy uważa, że naturalne działanie i dziękuję wszystkim tym, którzy włączyli się w pomoc, a zwłaszcza całej społeczności szkolnej za wiele ciekawych inicjatyw, które przyniosły efekty.

- Sama nie dałabym rady przeprowadzić tylu akcji. Zaangażowanie nauczycieli i całej społeczności szkolnej było naprawdę ogromne. A dzięki takim wyróżnieniom jak to, które dziś odbieram czy Wieża Sukcesu przyznawanej przez burmistrza jest coraz więcej osób, które usłyszało o pomocy, która potrzebna jest Żanecie i przystąpiło do wsparcia i organizacji kolejnych ciekawych wydarzeń. Wkrótce w Wieluniu odbędą się kolejne charytatywne koncerty m.in. Kabarety pod Wyrwigroszem czy Kuby Badacha. 7 kwietnia będziemy organizować także zbiórkę krwi. Żanetka jest po chemioterapii i jest stan się niestety pogorszył. Konieczne jest przetoczenie krew. Ten cenny płyn będzie ratować życie nie tylko Żanetce, ale także innym chorym dzieciom przebywającym w szpitalu przy ul. Spornej w Łodzi - mówiła Marzena Kowalska.

Dawid Kosakiewicz podkreślał z kolei, że w trakcie wizyty w Izraelu, gdzie w ramach projektu realizowanego przez WDK „Twarze dyskryminacji. Śladami Martina Bubera” przebywał wraz z młodzieżą - utkwiły mu w pamięci słowa żydówki polskiego pochodzenia, aby przez cały czas słuchać słów drugiej osoby.

- Cała rodzina tej pani przeżyła getto warszawskie. Po 1,5 godzinnym spotkaniu byliśmy niezwykle wzruszeni nie tylko tym, co nam opowiedziała, ale także przesłaniem, aby zawsze uczyć się słuchać drugiej osoby. I tak staraliśmy się funkcjonować w tej naszej przestrzeni w WDK. Różnie nam to wychodziło, ale cieszę się, że nie zamykaliśmy się tylko na działania w swoim powiecie, ale byliśmy ponadregionalną placówką, co było widoczne zwłaszcza przy realizacji projekt „ART-laboratorium, czyli przestrzeń dla młodych” w ramach którego w WDK gościli aktorzy polskiej sceny, którzy przeprowadzili warsztaty artystyczno-filmowe. Za duże zaangażowanie w rozwój kultury i realizację międzynarodowych projektów dziękuję zwłaszcza młodzieży - mówił Dawid Kosakiewicz.

O tym, że jeden człowiek sam nie może wiele zdziałać mówił także ks. Ryszard Krakowski, który podkreślał, że jest onieśmielony tym wyróżnieniem.

- Jako ksiądz robię dokładnie to co powinienem robić. Nie jest to żadna nadzwyczajna praca. Odbierając to zaszczytne wyróżnienie dla mojej parafii chciałbym podziękować parafianom za to, że budują mosty porozumień. To właśnie dzięki ich wsparciu i pana Boga w naszej parafii możliwe jest realizowanie tak wielu działań - mówił ksiądz.

Dla Zygmunta Ślęzaka już sama nominacja była ogromnym wyróżnieniem, a zajęcie II miejsca przerosło jego najśmielsze oczekiwania. Podczas gali dziękował za wszystkie oddane na niego głosy i gratulował zwycięzcom.

Ze znalezienia się w tak zaszczytnym gronie osób cieszył się też Zdzisław Jasiński, który aktywnie walczy o połączenia kolejowe w naszym regionie.

- Dzięki wielu ludziom, których po drodze było mi dane spotkać i mi pomogli odcinek od Kępna do Oleśnicy, który był nieczynny od 2002 roku w tym roku został udrożniony. Z tego miejsca apeluję do włodarzy Wielunia i Wieruszowa, aby również zaangażowali się w pomoc w uczynnieniu linii kolejowej dla podróżnych - mówił Zdzisław Jasiński. Podczas gali dziękował wszystkim za wsparcie i zaangażowanie także w działania społeczne. Szczególne podziękowania skierował jednak do swojej żony Emilii za to, że zezwala mu na te wszystkie działania, ponieważ wiąże się to z tym, że często nie ma go w domu.

O sile zespołu mówiła także Małgorzata Frańczak.

- Nie byłoby tego wyróżnienia, gdyby nie zespół, który na to pracuje. Nie działam indywidualnie tylko w zespole. A na jego czele stoi ksiądz proboszcz Jan Skibiński, ale również nie działalibyśmy gdyby nie darczyńcy. Głównymi sponsorami naszej działalności są burmistrz gminy Działoszyn Rafał Drab i jego zastępczyni Mariola Paśnik oraz prywatni darczyńcy - mówiła Małgorzata Frańczak.

Zwycięzcom gratulowali: starosta wieluński Andrzej Stępień, wiceburmistrz gminy Wieruszów Renata Świeściak, sekretarz gminy Biała Henryka Stempień, Marian Fita, prezes Rejonowego Banku Spółdzielczego w Lututowie, Daniel Sibiak, dyrektor wieluńskiego oddziału Dziennika Łódzkiego, a także przedstawiciele stowarzyszeń działających na rzecz lokalnych społeczności na terenie naszych powiatów- pan Jacek Kasprzak, prezes Stowarzyszenia Razem w Szynkielowie oraz pani Aneta Walczak z Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Białej.

Gościem specjalnym gali była wokalistka, pedagog, trener wokalny, autorka muzyki i tekstów, laureatka wielu ogólnopolskich festiwali piosenki autorskiej i poetyckiej, która na co dzień szlifuje wokalne perełki w Powiatowym Młodzieżowym Domu Kultury i Sportu w Wieluniu, w którym pełni również funkcję wicedyrektora.  Pani Zofia Szpikowska, zdobywczyni specjalnego wyróżnienia w ubiegłorocznej edycji plebiscytu zaprezentowała się laureatom i gościom w utworach „Przed nocą i mgłą” z filmu O7 zgłoś się, „Już szumią kasztany" z repertuaru Magdy Umer, a także w piosenkach do których teksty napisała nominowana do tytułu Człowiek Roku 2016 poetka Magdalena Kapuścińska. Muzykę skomponowała Zofia Szpikowska. Wokalistce na scenie akompaniował Zbigniew Szpikowski.

Partnerem gali był Rejonowy Bank Spółdzielczy w Lututowie reprezentowany przez pana prezesa Mariana Fitę, do którego zaszczytny tytuł Człowieka Roku Powiatu Wieruszowskiego trafił w ubiegłym roku.

Relację i zdjęcia z gali można będzie znaleźć 31 marca w Naszym Tygodniku Wieluń-Wieruszów-Pajęczno, który ukazuje się wraz z Dziennikiem Łódzkim.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wieruszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto