Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dla jednych wójtów spacerek, dla innych ciężki bój. Nikt jednak łatwo władzy nie odda

Redakcja
Aż w czterech gminach powiatu wieluńskiego urzędujący wójtowie nie mają żadnych rywali w nadchodzących wyborach. W Pątnowie znów zapowiada się na drugą turę. W fotelu wójta Lututowa widzi się aż sześciu kandydatów. W Strzelcach Wielkich władzę chce odzyskać Janusz Komar.

Spośród wójtów gmin powiatu wieluńskiego tylko jeden nie ubiega się o reelekcję. Po trzech kadencjach sprawowania rządów w Mokrsku Tomasz Kącki powiedział pas. Schedę po nim chce objąć dwóch panów: Zbigniew Dąbrowski (PSL) oraz Adam Szewczyk (KWW „Lepsza Gmina Mokrsko”).

W gminach Biała, Czarnożyły, Ostrówek i Skomlin kandydują jedynie urzędujący wójtowie, odpowiednio Aleksander Owczarek („Zgoda i Rozwój”), Andrzej Modrzejewski (PSL), Ryszard Turek (KWW R. Turka) i Grzegorz Maras („Współpraca Dla Gminy Skomlin”). W tych gminach mieszkańcy będą głosowali na tak lub na nie. Jeśli kandydat otrzyma więcej głosów na tak, zostanie wybrany. Z tej czwórki jednak tylko dla Modrzejewskiego jest to powtórka z rozrywki. W poprzednich wyborach Owczarek, Maras i Turek mieli bowiem rywali.

Cztery osoby ubiegają się o urząd wójta Pątnowa. Tak samo było w 2014 r. - wówczas Pątnów był jedyną gminą w pow. wieluńskim, w której doszło do II tury. Walczący o reelekcję z własnego komitetu Jacek Olczyk ma mocnych rywali - radnego gminy Krzysztofa Kacałę (PiS), pracownika starostwa, byłego wicewojewodę Jarosława Klimasa (PSL) i szefa Rady Gminy Pątnów Macieja Nowaka („Nasza Gmina Pątnów”).

Również wójtowie innych nadwarciańskich gmin mają z kim przegrać. Rządzącemu od 12 lat Osjakowem Jarosławowi Trojanowi (PSL) rękawicę rzuciła Beata Marczak, obecnie sekretarz gminy Pątnów, startująca z własnego komitetu, ale popierana przez PiS. Trzecim kandydatem na wójta gminy Osjaków jest Alicja Kopeć z Kukiz'15.

W gminie Konopnica sprawujący wójtowską władzę pierwszą kadencję Grzegorz Turalczyk z PSL mierzy się z radną gminy Jolantą Mitką, która startuje z ramienia Samoobrony, oraz Sylwestrem Hernasem, kandydatem PiS. Ten ostatni jest mężem Marioli Hernas, poprzedniej wójt Konopnicy, która w 2014 r. przegrała z Turalczykiem o włos.

Mieszkańcy gminy Wierzchlas ponownie będą wybierać pomiędzy urzędującym nieprzerwanie od 28 lat (!) Krzysztofem Bednarkiem (PSL), a Sylwią Wrzałą, kandydatką PiS. W poprzednich wyborach Bednarek zdobył ponad dwa razy więcej głosów od Wrzały.

Powiat pajęczański

Do ciekawego pojedynku dojdzie w gminie Kiełczygłów, gdzie rządzącego od dwóch kadencji Kazimierza Jędrzejskiego próbuje zdetronizować Mariusz Mielczarek, wicestarosta pajęczański mijającej kadencji. Obaj panowie idą do wyborów z własnych komitetów. Szyki próbuje im pokrzyżować Stanisław Zając, kandydat PiS. Przed czterema laty temu z ramienia PiS przegrał z Jędrzejskim Łukasz Gaik (obecnie radny powiatowy).

Z dwoma rywalami mierzy się również wójt gminy Strzelce Wielkie Marek Jednak (PiS). Władzę w gminie próbuje odzyskać Janusz Komar, startujący z własnego komitetu, który w 2014 r. przegrał z Jednakiem w drugiej turze. Swoich sił w wyborach próbuje również 25-letni Bartosz Rabenda („Razem Dla Gminy”), najmłodszy kandydat na wójta w naszym regionie.

Cztery lata temu Gabriel Orzeszek nie miał żadnego konkurenta w wyborach wójta gminy Sulmierzyce, a poparcia udzieliło mu ponad 90 proc. mieszkańców gminy. Teraz w szranki z Orzeszkiem, reprezentującym własny komitet, stanął Dariusz Wychowałek z PiS.

Również w gminach Rząśnia i Nowa Brzeźnica długoletni wójtowie, startujący z własnych komitetów, mierzą się z kandydatami PiS. W Rząśni rywalem Tomasza Stolarczyka („Wspólna Przyszłość Gminy”) jest Michał Szatan. W 2014. Stolarczyk odniósł najokazalsze zwycięstwo spośród wójtów gmin powiatu pajęczańskiego, deklasując Pawła Sikorę. W Nowej Brzeźnicy wójtowski stołek Jackowi Jarząbkowi próbuje tym razem odebrać Tomasz Tomaszewski.

Wójt gminy Siemkowice Zofia Kotynia (PSL) poprzednio reelekcję wywalczyła w I turze, mając dwóch rywali. Obecnie jej jedynym kontrkandydatem jest Henryk Nowak („Zjednoczeni Dla Zmian”).

Powiat wieruszowski

Aż sześć osób widzi siebie na stanowisku wójta Lututowa. Oprócz ubiegającego się o reelekcję Marka Pikuły („Gmina Bez Podziałów”) lokalne komitety reprezentują Ryszard Pichlak („Łączy Nas Gmina”), Józef Suwara („Gmina Lututów - Nasz Wspólny Dom”) i Bernarda Wrzosek (KWW B. Wrzosek), natomiast kandydatami partyjnymi są Jerzy Pietrzyk (PiS) i Tomasz Terlak (Kukiz’15).

Po dwóch rywali mają wójtowie Bolesławca i Galewic. Leszek Dominas („Wspólnota Gminy Bolesławiec”) mierzy się z Iloną Góral („Nasz Wieś”) oraz Dorotą Makówką (PiS), zaś Mariana Wojcieszaka (PSL) próbują zdetronizować Krzysztof Frysiak (PiS) i Piotr Kołodziej („Niezależni Galewice”).

W pozostałych gminach powiatu wieruszowskiego urzędujący wójtowie mają po jednym konkurencie. W Czastarach rywalem Dariusz Rejmana (KWW Gminy Czastary) jest Patrycjusz Gładki z PiS, w Łubnicach Henrykowi Cioskowi (KWW Gminy Łubnice) stara się odebrać władzę Michał Pazek (PiS), a w Sokolnikach Sylwester Skrzypek („Wspólnota Gminy Sokolniki) rywalizuje o głosy z Gabrielą Malik (PiS).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto