Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ks. prof. Jan Związek honorowym obywatelem Działoszyna

Zbyszek Rybczyński
Uczony, pedagog, archiwista, badacz dziejów Kościoła Katolickiego. Kilka dni po swoich 80. urodzinach ks. prof. dr hab. Jan Związek został odznaczony tytułem Honorowy Obywatel Miasta i Gminy Działoszyn

Uroczystość z udziałem lokalnych władz odbyła się w minioną niedzielę w kościele św. Marka Ewangelisty w Koloni Lisowice. Do tej parafii należy wieś Młynki, rodzinna miejscowości Jubilata.

Urodził się 6 grudnia 1937 r. Młynki znajdowały się wówczas w granicach powiatu wieluńskiego. Po ukończeniu Szkoły Podstawowej w Załęczu Małym w wieku 15 lat wstąpił do seminarium duchownego w Częstochowie. Święcenia kapłańskie przyjął w 1961 r. Dorobek naukowy ks. prof. Związka obejmuje blisko 500 publikacji. Równie owocna, co działalność naukowo-badawcza, jest praca dydaktyczna na wyższych uczelniach. Pod jego kierunkiem powstało ok. 200 prac magisterskich i licencjackich oraz 10 prac doktorskich.

Z ziemią wieluńską łączy księdza profesora nie tylko miejsce urodzenia, ale też zainteresowanie dziejami Kościoła w naszym regionie. Od wielu lat współpracuje z Wieluńskim Towarzystwem Naukowym, którego jest honorowym członkiem.

- Pochodzimy z różnych środowisk społecznych, reprezentujemy różne stany i zawody, jesteśmy młodzi i w podeszłym wieku, ale łączy nas umiłowanie prawdy i pragnienie dojścia do prawdy - mówił w 2006 r., odbierając honorowe członkostwo WTN.

Wielokrotnie brał udział w konferencjach naukowych w Muzeum Ziemi Wieluńskiej. W 2014 r. MZW wspólnie WTN wydało jego książkę o księdzu Józefie Pruchnickim. Rozprawy ks. Związka znajdziemy też w monografiach gmin Ostrówek, Osjaków oraz wsi Krzyworzeka. Jest on również autorem publikacji „Z przeszłości kościelnej Działoszyna i okolic”. Należy też wspomnieć o artykułach, publikowanych na łamach „Rocznika Wieluńskiego”.

Dzieje Kościoła w regionie częstochowskim to jeden z dwóch głównych - obok biografistyki - nurtów badawczych w pracy naukowej ks. prof. Jana Związka. Szczególną rangę mają tutaj wydane w 1990 r. „Dzieje diecezji częstochowskiej w okresie II Rzeczypospolitej”. Jeśli chodzi o spisane przez niego biografie, to znaczna ich część dotyczy księży prześladowanych w czasach okupacji hitlerowskiej oraz komunizmu.

Duchowny pełnił wiele zacnych funkcji. Był rektorem dyrektorem Archiwum Diecezjalnego w Częstochowie i rektorem Częstochowskiego Seminarium Duchownego w Krakowie. Dzięki dużemu dorobkowi i autorytetowi naukowemu uzyskał stanowiska profesorskie na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie oraz w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Częstochowie. a ą

Tekst powstał w oparciu o opracowanie Jana Książka.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzialoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto