Podsumowaliśmy plebiscyt na Najpopularniejsze Koła Gospodyń Wiejskich[FOTO]

Karolina Pawlak
Dzisiaj w restauracji ratuszowej w Wieluniu podsumowaliśmy plebiscyt zorganizowany przez naszą redakcję na Najpopularniejsze Koła Gospodyń Wiejskich w powiatach: wieluńskim, wieruszowskim i pajęczańskim.

- Pod koniec ubiegłego roku redakcja „Dziennika Łódzkiego" i „Naszego Tygodnika Wieluń-Wieruszów-Pajęczno" ogłosiła plebiscyt na Najpopularniejsze Koła Gospodyń Wiejskich w powiatach: wieluńskim, wieruszowskim
i pajęczańskim. Cieszył się on dużą popularnością ze strony naszych Czytelników, którzy jak pokazują wyniki doceniają, to co koła gospodyń wiejskich robią dla swoich małych społeczności. A jest się naprawdę czym pochwalić. Biorąc pod uwagę bogate doświadczenia w działalności wszystkich zwycięskich kół postanowiliśmy zorganizować podsumowanie plebiscytu w jednym miejscu, aby mogły panie wymienić się doświadczeniami
i porozmawiać na bliskie wam tematy. Zanim to się jednak stanie pora ogłosić oficjalnie wyniki - mówili prowadzący spotkanie Julita Zgodnek i Daniel Sibiak.

W powiecie wieluńskim zwyciężyły panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Mokrsku, na które oddano aż 3.922 głosy. KGW działa od lat 60-tych XX wieku. Przełomowym rokiem w jego działalności był 1991 rok, kiedy to nawiązało współpracę z Wojewódzkim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Kościerzynie. Obecnie KGW przeprowadza szkolenia kulinarne i krzewi kulturę ludową. Panie aktywnie uczestniczą w różnego rodzaju uroczystościach nie tylko na terenie gminy i powiatu, ale także w Łodzi m.in. Jarmarku Wojewódzkim i Smakach Łódzkich. Od 2001 roku przy kole działa Zespół Ludowy Dworzanki, który kultywuje gwarę, tradycje i obrzędy z terenu gminy Mokrsko. Obecnie w kole aktywnie działa 20 członkiń.

Drugie miejsce w powiecie wieluńskim zajęło Koło Gospodyń Wiejskich w Mierzycach, na które oddano 3.721 głosów. Warto tu wspomnieć, że odrodzenie działalności koła nastąpiło w 2010 roku, gdy grupa kobiet postanowiła założyć stowarzyszenie. W ramach koła działa zespół śpiewaczy składający się z 21 kobiet i 7 dzieci w wieku szkolnym.W siedzibie koła jego członkinie prowadzą zajęcia warsztatowe: muzyczne, rękodzielnicze
i kulinarne dla dzieci. Na jednym z takich spotkań gośćmi byli Edyta i Łukasz z zespołu Golec Orkiestra.

Trzecie miejsce w powiecie wieluńskim zajęły panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Ożarowie, na które oddano 2.725 głosów. To spore wyróżnienie biorąc pod uwagę fakt, że koło reaktywowało się w marcu 2015 roku, a już miesiąc później aktywnie włączyło się w organizację obchodów 575-lecia parafii Ożarów. W wakacje przyszła zaś pora na przygotowanie dożynek, podczas których starosta nagrodził je za najciekawszą inscenizację dożynkową, którą była chata ożarowska z wiatrakiem.

W powiecie pajęczańskim bezkonkurencyjne okazały się panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Obrowie, które zostało założone w 1963 roku. Oddano na nie 2.926 głosów. I nie ma się czemu dziwić. Koło słynie
z przyrządzania pysznej zupy chrzanowej, która w 2008 roku została wpisana na listę produktów tradycyjnych. Panie z KGW są organizatorkami wielu imprez. Promują także gminę nie tylko w powiecie, ale i województwie.
W trakcie ich działalności w remizie zorganizowano wypożyczalnię naczyń, zakupiono magiel elektryczny, kuchnię gazową, szatkownicę i inny sprzęt.

W powiecie pajęczańskim drugie miejsce zajęło Koło Gospodyń Wiejskich w Nowej Brzeźnicy, a trzecie Koło Gospodyń Wiejskich w Dubidze.

Nasz plebiscyt cieszył się też popularnością w powiecie wieruszowskim. Tu pierwsze miejsce czytelnicy przyznali Stowarzyszeniu Gospodyń Wójcin nad Prosną. Oddano na nie 1.043 głosy. Stowarzyszenie powstało w 2011 roku. Przekształciło się z Koła Gospodyń Wiejskich, aby pozyskiwać środki zewnętrzne m.in. na organizację różnego rodzaju uroczystości.To, że stowarzyszenie działa prężnie, potwierdza chociażby udział w największych imprezach nie tylko w gminie Łubnice i powiecie wieruszowskim, ale także w Łodzi m.in. na Tyglu Smaków i Mixerze Regionalnym, gdzie plendze, które wpisano na listę produktów tradycyjnych mają już swoich stałych fanów, którzy co roku odwiedzają stoisko Wójcina. Stowarzyszenie oprócz organizacji imprez zajmuje się także popularyzowaniem profilaktyki. Organizuje rajdy rowerowe i spotkania z dietetykiem.

Drugie miejsce w powiecie wieruszowskim zajęło Koło Nowoczesnych Gospodyń Kowalówka-Cieszęcin, które działa już od 60 lat, ale dopiero od roku w pełni uczestniczy w różnego rodzaju wystawach, jarmarkach
i dożynkach. Nową nazwę koło przyjęło w 2015 roku, kiedy ożywiło swoją działalność. Wspólnie ze Strażą Pożarną organizują spotkania andrzejkowe, dzień kobiet czy zawody strażackie.

Trzecie miejsce zajęło Stowarzyszenie Gospodyń z Dzietrzkowic.

- Cieszymy się, że dzięki plebiscytowi udało się przybliżyć na naszych łamach tak bogatą działalność kół działających na naszym terenie. Tuż przed świętami Bożego Narodzenia w specjalnym wydaniu panie podzieliły się z naszymi Czytelnikami swoimi przepisami. Wydanie to cieszyło się dużą popularnością. Nie pozostaje nam nic innego jak podziękować paniom za to co robicie i prosić o przekazanie słów uznania waszym koleżankom
z kół - dodawał Daniel Sibiak, dyrektor wieluńskiego oddziału „Dziennika Łódzkiego"

Polacy smakoszami czekolady

Wideo

Dodaj ogłoszenie