Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Relacja ze spaceru botaniczno – przyrodniczego w ramach Programu Eko Warta Cementowni Warta S.A.

Red.
Cementowania Warta S.A.
Na pierwszy spacer w ramach programu Eko Warta (spacer botaniczno – przyrodniczy) wybrany został obfity w bujną zieleń obszar nadwarciański w Bobrownikach. Wczesne lato to czas szczególnej obfitości jeżeli chodzi o rośliny – można je podziwiać lub poznawać, ale także zbierać w celach kulinarnych, kosmetycznych czy leczniczych.

Spod Biurowca Cementowni Warta S.A. uczestnicy spaceru udali się w okolice Żabiego Stawu, gdzie mieli okazję porozmawiać o takich roślinach jak karbieniec pospolity, tojeść pospolita czy pałka wodna.

Nie zabrakło elementu entomologicznego, ponieważ udało się nam przyjrzeć z bliska przepięknym chrząszczom z rodziny Chrysolina. Nauczyliśmy się też rozróżniać dwa gatunki występującej w naszym kraju czeremchy: pospolitą i amerykańską. Omówiliśmy przy okazji przystanku przy dębie, jak robi się kawę żołędziową. Opowiedzieliśmy też o jarzębie pospolitym, babce lancetowatej i zwykłej- relacjonują organizatorzy spaceru przyrodniczego.

Relacja ze spaceru botaniczno – przyrodniczego w ramach Prog...

Uwagę uczestników spaceru przyciągnęły podobne do ostów chabry łąkowe, żółte kocanki piaskowe i przepiękna szałwia okręgowa, na kwiatach której przysiadało kilka gatunków lokalnych motyli, m.in. czerwończyki czy karłątki. Na kolejnym przystanku, w drodze na górę św. Genowefy spacerowicze znaleźli nie tak często możliwe do zaobserwowania pasożytnicze rośliny bezzieleniowe żyjące na grzybach (korzeniówki pospolite). Nie zabrakło delikatnych osobników pajęcznicy pospolitej i ciemiężyka białokwiatowego.

Opowiedzieliśmy sobie, skąd się wzięła nazwa żmijowiec, jakie rośliny przydają się, kiedy zostaniemy pogryzieni przez komary (trędownik bulwiasty), a jakie można zaparzać na delikatną i smaczną herbatkę (liście i kwiaty rzepiku pospolitego). Pochyliliśmy się nad różanymi galasami wytworzonymi pod wpływem larw szypszyńca różanego (rodzaj błonkówki) i podziwialiśmy aromatyczne dywany macierzanek. Spotkaliśmy nawet na swojej drodze żerującą zwykle na padlinie omarlicę tarczowatą zwaną ścierwcem. Świetne warunki pogodowe sprzyjały wydłużeniu trasy wycieczki- podsumowują organizatorzy wyprawy.

Podczas spaceru udało się także spotkać uczestników zawodów sportowych – ultramaratonu oraz maratonu rowerowego ścieżkami Załęczańskiego Parku Krajobrazowego. Na temat kolejnego spaceru botaniczno-przyrodniczego informacje znajdą Państwo na stronie internetowej Cementowni Warta S.A.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzialoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto