Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

SP w Chojnach z czekiem na blisko 8 tys. zł.

Redakcja
W Katolickiej Szkole Podstawowej Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich im. Jana Pawła II w Chojnach odbyła się konferencja prasowa w związku z wygraną w konkursie grantowym „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”.

„Z Kujawskim pomagamy pszczołom” to program realizowany od czterech lat przez Zakłady Tłuszczowe Kruszwica S.A. a od trzech lat w partnerstwie z Fundacją Nasza Ziemia. W ramach tegorocznej, IV. edycji programu zorganizowany został Konkurs Grantowy dla placówek edukacyjnych z całej Polski, które mogły otrzymać dofinansowanie nawet do 8 000 zł na działania na rzecz owadów pszczołowatych.
Jednym z głównych filarów kampanii „Z Kujawskim pomagamy pszczołom” jest edukacja ekologiczna. Organizator wspólnie z Fundacją Nasza Ziemia prowadzi działania na rzecz poszerzenia wiedzy o ochronie owadów pszczołowatych. W ramach programu organizowane są edukacyjne Akademie Przyjaciół Pszczół, konkurs grantowy, oraz drugi ogólnopolski Wielki Dzień Pszczół 8.08.2014 roku, do którego przyłączą się m. in. ogrody botaniczne z całej Polski.

Katolicka Szkoła Podstawowa Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich im. Jana Pawła II w Chojnach znalazła się w zwycięskiej 16-nastce na 307 nadesłanych wniosków. W województwie łódzkim przyznano zaledwie dwa granty.

Na początku konferencji pani dyrektor szkoły Sławomira Grzesiak powitała przedstawiciela ZT Kruszwica S.A.- panią Agnieszkę Jastrzębską oraz przedstawiciela Radia ZW- Gabierla Wyględacza oraz Radę Rodziców Katolickiej Szkoły Podstawowej SPSK im. Jana Pawła II w Chojnach oraz Radę Rodziców Przedszkola SPSK w Chojnach.

Następnie przedstawiciele uczniów przeczytali krótkie informacje na temat grantodawców i organizatorów konkursu czyli: Zakładów Tłuszczowych „Kruszwica” S.A oraz Fundacji Nasza Ziemia.

Zakłady Tłuszczowe "Kruszwica" S.A. to największy w Polsce i jeden

z największych w Europie Środkowej producentów tłuszczów roślinnych.
Spółka specjalizuje się w produkcji olejów butelkowanych, margaryn oraz tłuszczów dla potrzeb przemysłowych. Jest częścią Grupy Bunge – światowego lidera w przetwórstwie nasion oleistych. Sztandarowymi markami grupy Kruszwicy, przeznaczonymi dla klientów indywidualnych są oleje Kujawski

z pierwszego tłoczenia, Floriol Omega 3, Bartek, Olek, oraz margaryny Smakowita, Masło Roślinne, Palma, Manuel oraz Pani Domu.
ZT „Kruszwica” S.A. to historia kilku firm, które przez lata rozwijały swój potencjał techniczny, technologiczny i jakościowy, tak aby dziś móc pochwalić się olejami najwyższej jakości. Obecnie działalność produkcyjną prowadzą w trzech lokalizacjach: w Kruszwicy, Brzegu i w Gdańsku.
W tworzeniu marki „Kujawski” przyświeca dbałość o najwyższą jakość

i troska o potrzeby klientów.
Olej Kujawski to marka, która czerpie z natury i troszczy się o nią. Wyrazem odpowiedzialności marki za środowisko naturalne jest akcja społeczno–edukacyjna „Z Kujawskim Pomagamy Pszczołom”.

Fundacja Nasza Ziemia jest organizacją pozarządową, założoną w 1994 roku przez Mirę Stanisławską-Meysztowicz.
Realizuje cele mające status pożytku publicznego, specjalizując się

w edukacji ekologicznej i obywatelskiej. Od początku swego istnienia koordynuje w Polsce kampanię "Sprzątanie świata", będącą częścią międzynarodowego ruchu na rzecz ochrony środowiska Clean up the World
Fundacja prowadzi również - wspólnie z samorządami, szkołami, organizacjami, biznesem i mediami - całoroczne programy na rzecz ochrony środowiska.
Fundacja realizuje również autorskie projekty ochrony środowiska we współpracy z przedsiębiorcami, m.in. takimi jak: Żywiec Zdrój S.A., Procter&Gamble, Coca Cola, Gaz System oraz wieloma innymi. Współpracuje

z organizacjami ekologicznymi na Ukrainie, Białorusi, Rosji i Litwie, wspierając rozwój ruchu Clean up the World w tych państwach.
W 2001 roku, za swoją działalność na polu publicznej edukacji ekologicznej, Fundatorka i Prezes Zarządu Fundacji Nasza Ziemia Mira Stanisławska Meysztowicz została odznaczona przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
W 2002 polskie dzieci uhonorowały ją Orderem Uśmiechu.
W 2005 otrzymała tytuł człowieka roku polskiej ekologii w konkursie organizowanym przez organizacje społeczne i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

W dalszej części konferencji zostały przedstawione główne działania, które szkoła będzie realizowała w ramach projektu „Z kujawskim pomagamy pszczołą”.

Projekt „Pszczoły w szkole” to pomysł, który ma na celu zwiększenie wiedzy i umiejętności wśród dzieci i młodzieży na temat życia pszczół poprzez organizację zajęć edukacyjnych, spotkań z ekspertami, promocję oraz wdrażanie pozytywnych działań związanych z ochroną lokalnych ekosystemów. Będzie on realizowany w okresie od 5 maja do 30 września .
W ramach tego projektu zaplanowano wiele atrakcyjnych działań i zajęć. Między innymi utworzenie przyszkolnego ogródka - jako przestrzeni wspólnej dla uczniów i społeczności lokalnej, której celem będzie rozbudzenie zainteresowania światem przyrody, ochrony świata roślin i zwierząt w tym pszczół, budzenie zainteresowań badawczych, kształtowanie postaw obcowania z przyrodą, podnoszenie działań na rzecz środowiska.
Kolejnym działaniem będzie tworzenie wirtualnego ogrodu na zajęciach komputerowych, na których po wcześniejszym spotkaniu z projektantem ogrodów dzieci będą tworzyły wirtualny ogród.
Dzieci spotkają się z pszczelarzem, celem tego działania będzie popularyzacja wiedzy na temat znaczenia i roli pszczół w życiu i gospodarce człowieka .Uczniowie poznają budowę ula oraz sposób powstawania miodu i innych produktów pszczelich np.: wosku lub mleczka pszczelego. Ekspert opowie dzieciom jakie zadania w ulu mają robotnice, trutnie i królowa matka, pokaże również strój pszczelarza.
Konkurs na ,,Najładniejszy przydomowy ogródek przyjazny pszczołom” to następne zadanie, którego celem będzie aktywność społeczności lokalnej poprzez upiększenie przydomowych ogródków, a tym samym prowadzenie działań mających na uwadze dobro pszczół w środowisku naturalnym.
Kolejnym podjętym działaniem będą warsztaty artystyczne – Pszczoła.art., na których dzieci będą tworzyć różnego rodzaju modele pszczółek z materiałów papierowych; będą wykonywać rysunki lub malunki prezentujące dobroczynny wpływ pszczół na środowisko przy wykorzystaniu różnych narzędzi: kredek, mazaków, farb itp. Dzieciaki będą uczyły się i samodzielnie tworzyły świece z wosku. Przed rozpoczęciem tej pracy prowadzący warsztaty pokaże dzieciom pokaz filmowy dotyczący produkcji świec, jak również dzieci będą miały okazję porozmawiać z panią produkującą świece.
Kolejnym ciekawym działaniem będą -warsztaty kulinarne dla uczniów klas IV-VI

„ Pszczoła w kuchni”, na których uczniowie będą uczyć się pieczenia oraz gotowania na bazie miodu, poznają różne rodzaje miodu oraz możliwości wykorzystywania go w kuchni. Podczas tych warsztatów uczestnicy będą mieli okazję spotkać się i porozmawiać z panią studiująca na kierunku -Bezpieczeństwo żywności, która opowie zainteresowanym o rodzajach, zastosowaniu i właściwościach żywieniowych oraz leczniczych miodu.
„Młodzi detektywi szukają pszczół” to zajęcia wakacyjne, na których uczestnicy projektu  w czerwcu 2014 (przed oficjalnym zakończeniem roku szkolnego), wyposażeni w legitymacje detektywów oraz specjalne znaczki,  otrzymają specjalne karty pacy, na których znajdą się liczne zadania i ćwiczenia do wykonania. Celem warsztatów jest oznaczenie miejsc przyjaznych pszczołom, miejsc ważnych w życiu społeczności lokalnych, z których pochodzą uczestnicy i uczestniczki, a także odszukanie miejsc zaniedbanych, wymagających poprawy lub udoskonalenia.
Uczniowie będą mieli okazję wziąć udział w konkursie plastycznym na najpiękniejszą pszczółkę szkolną, o którym dowiedzą się na zajęciach artystycznych i wspólnie z prowadzącym przygotują informację o tym konkursie oraz regulamin konkursu.
Ostatnim zaplanowanym działaniem będzie piknik na zakończenie projektu- „Szkolny dzień Pszczoły”. Celem tego działania będzie integracja społeczeństwa i promocja pozytywnych działań związanych z ochroną pszczół. Na zakończenie projektu dzieci będą chciały podzielić się swoimi osiągnięciami ze wszystkimi mieszkańcami naszej wioski. Uczniowie wraz z panią nauczyciel przygotują krótką inscenizację słowno-muzyczną dla zaproszonych gości.

Na zakończenie konferencji odbyło się uroczyste wręczenie „vouchera” przez przedstawiciela ZT Kruszwica S.A. panią Agnieszkę Jastrzębską na ręce pani Dyrektor.

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto