Twierdza Modlin. Zwiedzanie, dojazd, mapa, zabytki. Wszystkie informacje w jednym miejscu

Przemysław Miller
Twierdza Modlin. Zwiedzanie, dojazd, mapa, zabytki. Wszystkie informacje w jednym miejscu
Twierdza Modlin. Zwiedzanie, dojazd, mapa, zabytki. Wszystkie informacje w jednym miejscu Przemysław Miller
Dodaj komentarz:
Udostępnij:
Twierdza Modlin. Niegdyś Nowogieorgiewsk - to bardzo rozległy kompleks umocnień położony na Mazowszu u zbiegu Wisły, Narwi i Wkry w odległości 30 kilometrów na północ od Warszawy. Obiekt składa się z cytadeli położonej na prawym rzeki Narew, umocnionych przedmości: kazuńskiego i nowodworskiego oraz z dwóch łańcuchów fortów. To jedna z największych i najlepiej zachowanych tego typu obiektów w kraju. Na jej terenie znajduje się również najdłuższy w Europie budynek - koszar, który ma 2250 metrów długości.

Spis treści

Twierdza Modlin - historia, ciekawostki, zabytki

Warto nadmienić, że miejsce zbiegu ważnych szlaków komunikacyjnych biegnących wzdłuż Wisły, Narwi i Bugu po raz pierwszy w historii zostało umocnione już w okresie wczesnego średniowiecza - w okresie dynastii Piastów w celu zabezpieczenia i możliwości skutecznego kontrolowania tego strategicznego rejonu. W tym celu w XI w. w Zakroczymiu wzniesiono warowny gród.

Pierwsze nowożytne fortyfikacje o narysie gwiazdy czteroramiennej tzw. „bugskansen”, w pobliżu Modlina zostały wzniesione przez szwedzkiego króla Karola Gustawa w czasie „potopu szwedzkiego” w 1655 r., kiedy wojska szwedzkie założyły tu ufortyfikowany obóz funkcjonujący do roku 1660. Następnie prace fortyfikacyjne na tym terenie prowadziły w okresie wojny północnej wojska saskie dowodzone przez feldmarszałka Adama von Steinaua. Uwagę na konieczność ufortyfikowania tego rejonu zwracano po raz kolejny w epoce stanisławowskiej.

W 1794 r. rosyjski generał Piotr Korniłowicz Suchtelen jako pierwszy opracował plan budowy Twierdzy Zakroczym, jednak do jego realizacji nigdy nie doszło.

W 1806 r. Napoleon Bonaparte, dążąc do rozciągnięcia swych wpływów na wschodzie Europy, tworzy Księstwo Warszawskie i rozpoczyna na jego terytorium budowę szeregu nowoczesnych twierdz. Wstępną decyzję o budowie twierdzy w Modlinie, podejmuje Napoleon, w grudniu 1806 r. w czasie pobytu w Poznaniu. W myśl jego wskazówek powstaje obwód wewnętrzny dzisiejszej cytadeli, zaprojektowany przez szefa inżynierii napoleońskiej, gen. Francois de Chasselop -Laubat, a w 1809 r. przy współudziale płk Jana Malleta, szefa Korpusu Wojsk Inżynieryjnych Księstwa Warszawskiego.

Wykorzystując naturalne warunki terenu, zbudowano wówczas na prawym brzegu Wisły ziemno-drewnianną twierdzę o narysie półowalu, z pięcioma bastionami, otwartą od strony rzeki. Szańce przedmostowe w Kazuniu na lewym brzegu Wisły oraz przy Nowym Dworze Mazowieckim utworzyły zespól warowny zamykający węzeł komunikacyjny wideł Wisły i Narwi.

Po klęsce Napoleona w 1812 r., przekreślającej istnienie Księstwa Warszawskiego w rękach polskich. W 1813 r., pod wodzą holenderskiego generała Dandelsa, oblegana przez Rosjan, kapituluje 1 grudnia 1813 r. 4 grudnia 1830 r. stała się główna bazą wojsk powstańczych. W 1831 r. załoga oblegana przez wojska rosyjskie kapituluje 9 października 1831 r. Pod panowaniem rosyjskim Modlin, w 1834 r. przemianowano na Nowogieorgiewsk. Nazwa ta, traktowana jako urzędowa przetrwała do 1915 r. W oparciu o stare korony o narysie bastionowym, powstał obwód zewnętrzny twierdzy, składający się sześciu frontów. Budowę kompleksu koszarowego o długości 2250 m rozpoczęto w 1832 r, a zakończono w 1864 r. Cytadela i obwód zewnętrzny zostały otoczone murem zwanym Carnota.

W 1873 r. rząd carski podjął decyzję otoczenia twierdzy łańcuchem fortów, a ich realizację rozpoczęto 10 lat później. W odległości 2-6 km od fortecy, zbudowano pierwszy pierścień 8 ceglano-ziemnych fortów, o łącznej długości 30 km. Kolejną modernizację przeprowadzono w latach 1912-1914. Wykonano wtedy 10 fortów betonowych w odległości 5-10 km od cytadeli, stanowiących drugi pierścień fortów, z zastosowaniem osłon żelbetonowych i stalowych wieżyczek pancernych. W I wojnie światowej, po 10 dniach walki z Niemcami kapituluje 20 sierpnia 1915 r. Do listopada 1918 r. twierdza obsadzona jest przez załogę niemiecką. W grudniu 1918 r. władzę w twierdzy po upływie 87 lat przejęło Wojsko Polskie.

W okresie międzywojennym na terenie Modlina stacjonował Korpus Kadetów, Centrum Wyszkolenia Broni Pancernych, ze Oficerską Szkołą Podchorążych i Szkołą Podoficerską oraz Centrum Wyszkolenia Saperów. Miało tu również swoją siedzibę dowództwo 8 DP i jej 32 pp; 1 pac, 8 bat.sap.

Twierdza Modlin - budowa

Twierdza Modlin jest przykładem wielokrotnie i konsekwentnie rozbudowywanego systemu umocnień, który zawiera w sobie charakterystyczne elementy sztuki fortyfikacyjnej z Francji, Rosji oraz Polski. Na przestrzeni historii twierdza była broniona czterokrotnie: w 1813, 1831, 1915 i 1939 r., a w 1920 r. w oparciu o jej system umocnień toczyły się walki polsko-bolszewickie. W przeszłości obsadzały ją kolejno wojska Księstwa Warszawskiego, Królestwa Polskiego, polskie, francuskie, saskie, wirtemberskie, rosyjskie i niemieckie.

Sama nazwa Modlin jest związana z cywilną częścią osiedla numer 6 w Nowym Dworze Mazowieckim, ale de facto rozciąga się ona też na sam system fortyfikacji warownych wewnętrznego i zewnętrznego pierścienia, który został wzniesiony w okresie od lat 80. XIX w. do wybuchu i wojny światowej.

Twierdza Modlin - zwiedzanie. Cena, atrakcje

Twierdzę Modlin w obwodzie zewnętrznym można ZWIEDZAĆ SAMODZIELNIE – wstęp jest wolny, nieodpłatny.

A ile kosztuje Twierdza Modlin? W 2013 roku została ona sprzedana za blisko 18 mln zł. Agencja Mienia Wojskowego oddała ją w ręce jednego z deweloperów. AMW szukała nabywcy dla zabytkowej twierdzy od pięciu lat. Udany okazał się dopiero dziewiąty przetarg, właśnie w 2013 roku.

Jak dojechać do Twierdzy Modlin?

Do Twierdzy można dojechać samochodem (z Warszawy przez Wisłostradę i DK7) - odległość od centrum Warszawy to ok. 40 km.
Na miejsce możemy też się udać PKS-em.
W trzech miejscach Twierdzy znajdują się tablice informacyjne:

  • Wjazd od strony Zakroczymia (lotniska) skrzyżowanie ulic Bema, Chrzanowskiego i Obwodowej.
  • ul. Ledóchowskiego 156 obok przystanku PKS.
  • Wjazd od strony Nowego Dworu Mazowieckiego przy Bramie Ostrołęckiej, koniec ulicy Obwodowej.

Twierdza Modlin - mapa

Twierdza Modlin - noclegi, restauracja, centrum informacji turystycznej

  • W dawnym budynku koszarowej pralni działa ****Hotel Royal (tel.222-242-222; www.royalhotel.pl).
  • Muzeum Kampanii Wrześniowej Twierdzy Modlin (ul.Baśki Murmańskiej 164; tel. 796-468-624; www.modlinmuzeum.pl; przewodnicy PTTK).
  • Centrum Informacji Turystycznej (ul.Baśki Murmańskiej 164; tel.22/713-32-79 i 664-775-326).
  • W rosyjskich podziemnych chodnikach kontrminerskich Restauracja Borodino (ul.gen.W.Thomme 10; tel. 502-751-434;www.restauracjaborodino.pl).

Twierdza Modlin - koncerty: Boris Brejcha
W twierdzy odbywają się także koncerty. W czerwcu 2021 roku wystąpił tu niemiecki DJ i producent muzyczny - Boris Brejcha - przedstawiciel gatunku high-tech minimal.

OFICJALNA STRONA Twierdzy Modlin

Warto też zaglądać na Facebooka muzuem, gdzie znajdziecie informacje o bieżących wydarzeniach:

Tekst i zdjęcia: Przemysław Miller

Wideo

Materiał oryginalny: Twierdza Modlin. Zwiedzanie, dojazd, mapa, zabytki. Wszystkie informacje w jednym miejscu - Nasze Miasto

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie